Anasayfa / Blog / Haber / Bekçilik Alımında Mülakat Sınavları Nasıl Yapılır ? Sınav Aşamaları Nedir ?

Bekçilik Alımında Mülakat Sınavları Nasıl Yapılır ? Sınav Aşamaları Nedir ?

Bekçilik alımı için mülakat sınavları nasıl oluyor ? Spor Mülakatları ve Parkurlar Nasıl Yapılmaktadır ?

Bekçilik sınav aşamaları bildiğimiz üzere, İlk Başvuruların ardından yazılı sınav ile yapılır, Bu aşamaları başarılı olarak geçen adaylar ardından mülakatlara tabi tutulur. Bu mülakatlar nasıl yapılır ? sorular nelerdir ? Koşu parkuru nasıldır ? Tüm bu konular Polis Akademisi Başkanlığı tarafından belirlenerek adaylara uygulanır.
Yazılı sınavda başarılı olan adaylar öncelikli olarak Fiziki yeterlilik sınavına girerler, Burada adayların bedeni kabiliyeti ve fiziki yapısı uygulamalı olarak komisyon tarafından incelemeye alınır. Fiziki sınavda başarı alt sınırı ise 60 puandır. Bu puanın altında alan adaylar başarısız sayılarak elenirler.

– Fiziki yeterlilik sınavında adayın süresinin takibi, sınav yerinde bulunanlar tarafından görülebilecek şekilde olan sayaçlar ile yapılır.
– Fiziki yeterlilik sınavı 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınav sonucunda 60 puan altında kalan adaylar hakkında “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olamaz” Kararı verilerek başarısız sayılırlar.
Başarılı sayılan adayların bir sonraki gireceği mülakat sınavı ise; Sözlü mülakattır.

Sözlü mülakat sınavında, adayların özgüven seviyesi ve beden dili değerlendirmeye alınır ve adaya genel kültür sorularının yazılı olduğu kartlar arasından bir kart seçtirilir, seçtiği kartta hangi konu var ise o konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için belirli bir süre verilir, Komisyon adaya o konuyla ilgili sorulara soracak ve konuyla ilgili bilgi düzeyi, kendisinden istenileni kavraması, özgüveni, ifade etme yeteneği ve beden dilini kullanma becerisine bakmak üzere 5 kategoride değerlendirme yapacak. Bu kategorilerin her biri 20 puan olur ve adayın başarılı sayılması için tüm bunların toplamından 70 puan alması gerekmektedir. 70 puan altında kalan adaylar başarısız sayılarak elenecektir.
Tüm bunları geçtikten sonra başarılı olduk mu ? Buraya kadar evet fakat yetersiz.
Sözlü, yazılı ve fiziki sınavların sonucunda adayların aldığı puanlar, adayın asıl giriş puanını belirleyecek.
Asıl giriş puanı; adayın yazılı sınav ile fiziki yeterlilik puanlarının %25’i, Sözlü sınav puanı ise %50’sinin toplamı ile hesaplanacak.
Tüm bu aşamalardan sonra, aday asıl listesi yayınlanacak olup listede yer alan bekçi adayları hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak. Bu aşamalarıda geçen adaylardan Sağlık kurulu raporu istenilecek, Burada’da başarılı olan adaylar bekçi olmaya hak kazanacaktır.

Bekçilik sınavında koşu parkuru nasıldır ? Bunu görsel ile sizlere anlatmak istedik.


Koşu parkurunda Saniye ve Puanlama nasıl olur ?

Parkurda 40 saniye yapan tam puan alır.
41 saniyede 95
42 saniyede 90
43 saniyede 85
44 saniyede 80
45 saniyede 75
46 saniyede 70
47-48 saniyede yapanlara 65
49-50 saniyede parkuru yapanlara ise 60 puan verilir. 50 saniyenin üstündekiler başarısız sayılarak elenirler.

Geçtiğimiz yıl yapılan bekçi alımı spor mülakatında saniyeler yukarıdaki gibi.

Hakkında Çok Kolay

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Lite imei repair – Ücretsiz Yöntem Detaylı Anlatım Burada-Xiaomi Mi 11 Lite imei tamir

Çok Kolay yöntem ile Xiaomi Mi Mi 11 Lite (Courbet) imei repair Box Olmadan En …